Skąd się biorą problemy z cholesterolem?

tłuszcze

Każda choroba ma swoje źródło, nie powinniśmy więc zakładać, że problemy, jakie generuje zbyt wysoki cholesterol są przypadkowe, a ich wyjaśnienie jest na tyle trudne, że samo podejmowanie się go nie ma sensu.

Poznawanie przyczyn zbyt wysokiego cholesterolu warto rozpocząć od analizy tego, czy z podobnymi problemami nie mieli do czynienia i inni członkowie naszej rodziny. Lekarze nie uważają oczywiście, że genetyka skazuje nas zbyt wysoki cholesterol i problemy zdrowotne, z którymi należy liczyć się w takim wypadku, jeżeli jednak w naszej najbliższej rodzinie zdarzają się problemy z cholesterolem, musimy mieć na uwadze to, że i my możemy w pewnym momencie zacząć się z nimi zmagać.

To jednak nie genetyka przyczynia się do tego, że wyniki badań Polaków są coraz bardziej alarmujące. Znacznie częściej okazuje się, że winny jest przede wszystkim sposób, w jaki się odżywiamy. Choć brzmi to dość niepokojąco, dieta wysokotłuszczowa zdobywa sobie coraz większe grono zwolenników i to nawet pomimo tego, że brak jakichkolwiek walorów prozdrowotnych takiego sposobu odżywiania się wielokrotnie został potwierdzony przez naukowców. Zwolennicy diety wysokotłuszczowej potwierdzają jednak, że przygotowanie posiłków wchodzących w jej skład zajmuje im niewiele czasu, a choć są one kaloryczne i pozbawione witamin, skutecznie zapełniają żołądek likwidując poczucie głodu. Wysoki cholesterol będący konsekwencją takiej diety przez długi czas wydaje się po prostu trudnym do uniknięcia skutkiem ubocznym.

Na nasz cholesterol duży wpływ ma również waga ciała, jaką utrzymujemy; osoby z nadwagą są więc w szczególny sposób zagrożone groźnymi powikłaniami będącymi jego następstwem. Warto przy tym zauważyć, że nie każdy rodzaj nadwagi jest jednakowo alarmujący. Osoby, które nie mogą pochwalić się delikatną budową ciała nawet pomimo tego, że regularnie ćwiczą i dbają o zdrowe nie mają powodów do obaw. Znacznie bardziej alarmująca jest ta nadwaga, u źródła której leży skłonność do objadania się.

O wysokim cholesterolu mogą mówić również te osoby, które unikają aktywności fizycznej wychodząc z założenia, że w dzisiejszym świecie nie ma na nią czasu. Lekarze nie utrzymują oczywiście, że każdy z nas powinien wyczynowo uprawiać jakiś sport, zwracają jednak uwagę na to, że siedzący tryb życia i unikanie jakiegokolwiek wysiłku to posunięcia, które sprawiają, że trudno mówić o zadawalającym poziomie cholesterolu.

O tym, jaki jest poziom cholesterolu w naszym organizmie, zazwyczaj przesądzamy sami. Istnieją jednak schorzenia, w przypadku których niejako automatycznie problem staje się bardziej palący. O zbyt wysokim poziomie cholesterolu mówią w związku z tym osoby cierpiące na cukrzycę, zmagające się z nadczynnością tarczycy, pacjenci ze schorzeniami nerek, a także kobiety po menopauzie. Wszystkie te problemy zdrowotne powinny wzbudzić czujność lekarza zmuszając go do starannego monitorowania poziomu cholesterolu i podejmowania relatywnie szybkich środków zaradczych.

A teraz... uśmiechnij się :)