Kondycja wątroby a poziom cholesterolu

wątroba Wątroba to jeden z najważniejszych narządów naszego ciała, ponieważ pełni mnóstwo funkcji w organizmie. Niestety nie jest samonaprawialnym organem, dlatego raz uszkodzona pozostaje taka na zawsze. Jedynym wyjściem w przypadku trwałego uszkodzenia wątroby jest jej przeszczep. Dlatego też należy troskliwie dbać o nią już od najwcześniejszych lat.

Nierozerwalna para: cholesterol i wątroba

Jednym z bardzo ważnych zadań, jakie pełni wątroba w organizmie ludzkim jest głównie oczyszczanie go z toksycznych związków przemiany materii za sprawą wytwarzanej przez niej enzymów trawiennych. Jednak mało kto wie, że ten organ jest również w przeważającej części odpowiedzialny za produkcję istotnego związku lipidowego, zwanego cholesterolem. Jakość spożywanego jedzenia w pewnym sensie także ma wpływ na jego ilość w organizmie, ale w znacząco mniejszym stopniu. Gdzie zatem można szukać problemu z podwyższonym poziomie złego cholesterolu? Naczelnym winowajcą są choroby wątroby, przyczyniające się do zaburzeń w regulacji wytwarzania tego związku lipidowego, który zawsze jest produkowany w ilości potrzebnej organizmowi w danym momencie.

O czym świadczy wysoki cholesterol?

Jak można się trafnie domyślać, podwyższony poziom cholesterolu może być istotnym sygnałem ostrzegawczym, zanim jeszcze pojawi się ból wątroby. Szczególnie, gdy dbanie o zdrową dietę regulującą odpowiednie stężenie tego związku chemicznego jest przestrzegane. Dlatego też w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zawartości cholesterolu we krwi, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy wątroba funkcjonuje prawidłowo. Co więcej, problem może być poważniejszy niż mogłoby się nam wydawać, jeśli dotyczy to poważniejszego zakłócenia we właściwym spalaniu tłuszczy. Ponadto, aby skutecznie obniżyć cholesterol nie zawsze wystarczy stosować odpowiednią dietę czy specjalne lekarstwa, które eliminują wyłącznie objawy. Warto w pierwszej kolejności wykluczyć możliwe choroby wątroby. Natomiast mając na względzie powyższe uwagi nie powinien nikogo dziwić fakt, że zły stan tego narządu układu pokarmowego jest powiązany z zaburzeniami w produkcji cholesterolu.

A teraz... uśmiechnij się :)