Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu

sok pomarańczowy W przypadku wielu chorób człowiekowi z pomocą przychodzi nie tylko przemysł farmaceutyczny, ale również natura, jeżeli zatem walczymy ze zbyt wysokim cholesterolem nie zaszkodzi, jeżeli czasem posłuchamy i jej podszeptów. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każdy z nas może bez przeszkód korzystać z każdej naturalnej metody obniżania cholesterolu, jeżeli więc zmagamy się nie tylko z wysokim cholesterolem LDL, ale i z innymi chorobami, informujmy lekarza o podejmowanych przez nas dodatkowych działaniach wspierających zaproponowane przez niego leczenie.

Naturalnych sposobów na obniżanie cholesterolu jest wiele, za najbardziej skuteczne uznaje się przy tym:

  • Picie codziennie przynajmniej dwóch szklanek świeżego soku pomarańczowego. Jest on smaczny i zdrowy, a do tego zawiera sterole roślinne (fitosterole), które pozwalają na pozbywanie się cholesterolu LDL z organizmu.
  • Unikanie dużych posiłków. Jedzenie zaledwie dwóch lub trzech posiłków w ciągu dnia jest czymś typowym dla naszych rodaków, wypada jednak pamiętać o tym, że podobna praktyka nie sprzyja walce z wysokim cholesterolem. Jeżeli więc jest to możliwe, posiłki należy dzielić na mniejsze i jeść pięć albo sześć razy w ciągu dnia.
  • Stosowanie oliwy z oliwek zamiast tradycyjnego oleju. Jest ona znacznie zdrowsza, ma zbawienny wpływ na poziom naszego cholesterolu, a do tego nie jest kaloryczna, co jest ważne ze względu na to, że wielu pacjentów zmaga się nie tylko z wysokim poziomem cholesterolu LDL ale również z nadwagą.
  • Picie tranu – nieocenionego źródła witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tran przez dziesięciolecia stosowany był jako naturalny lek wzmacniający organizm, a choć wiele osób z niechęcią wspomina jego smak, nawet one nie ukrywają, że tran poprawiał ich stan zdrowia. Dziś picie tranu nie musi być zresztą źródłem nieprzyjemnych doznać. W aptekach dostępne są rozwiązania o przyjemnym owocowym lub ziołowym smaku, a osoby mające z tranem wyjątkowo złe wspomnienia mogą łykać specjalne tabletki.
  • Suplementy diety – środki farmakologiczne które, w przeciwieństwie do klasycznych leków, można kupić bez konieczności przedstawienia recepty. Ich liczba jest coraz bardziej imponująca, uważni obserwatorzy rynku zwracają jednak uwagę przede wszystkim na charakterystyczną dla nich rozpiętość cenową. Przed zakupem suplementu diety warto zapoznać się nie tylko z zasadami, których należy przestrzegać podczas jego praktycznego wykorzystywania, ale również ze składem, nie powinno się bowiem przepłacać, gdy nie ma takiej potrzeby. Nie zaszkodzi też poinformować lekarza o tym, że zamierzamy stosować suplement diety w celu obniżenia cholesterolu. Pamiętać trzeba jednak i o tym, że nawet najlepszy suplement nie zastąpi diety oraz aktywności fizycznej, trudno zatem liczyć na spektakularne rezultaty, jeżeli nie podejmujemy konkretnych działań.

A teraz... uśmiechnij się :)