Witamina D a cholesterol - co warto o tym wiedzieć?

Zbilansowana dieta to podstawa. Warto przyjrzeć się temu, czy podejmujesz wszelkie możliwe działania, które pomagają utrzymać pożądany poziom witaminy D w Twoim organizmie. Niedobór witaminy D może mieć poważne skutki! Co warto wiedzieć o witaminie D i cholesterolu? Poniżej garść praktycznych podpowiedzi!

hdl ldl

1. Witamina D - cholesterol

2. Co to jest cholesterol?

3. Zażywaj witaminę D z pożywieniem lub suplementami i ciesz się zdrowiem!

 

Witamina D - cholesterol

Witamina D znajduje się w takich produktach jak nabiał, jaja czy tłuste ryby - stanowią one najlepsze źródło witaminy D. Pełni ona wiele ważnych ról w naszym organizmie - hamuje osteoporozę, ma wpływ na samopoczucie oraz pracę układu odpornościowego. Główną funkcją jest zachowanie odpowiedniego poziomu fosforu oraz wapnia. 

Co to jest cholesterol?

Ujmując to najbardziej obrazowo - jest organiczna substancja lipidowa, która wykazuje szereg pożytecznych funkcji w naszym ciele przyczyniając się do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można go znaleźć w składzie większości komórek, ma też ważną funkcję w pracy mózgu. 

Warto przy tym zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, kiedy poziom cholesterolu jest zbyt wysoki należy należy podjąć wszelkie możliwe działania, które pozwolę obniżyć jego zawartość. Na ten moment ciężko jednoznacznie wskazać dowody wskazujące na to, że przyjmowanie witaminy D może przyczynić się zredukowania LDL przy jednoczesnej optymalizacji HDL. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. 

W odwrotnej sytuacji, czyli kiedy cholesterol całkowity jest zbyt niski może to być dowód na problemy ze zdrowiem.

 

Zażywaj witaminę D z pożywieniem lub suplementami i ciesz się zdrowiem!

Witaminę D można dostarczać swojemu organizmowi na wiele sposób. Zarówno w ramach diety jak i sprawdzonych suplementów. Warto przy tym zaznaczyć, że ekspozycja na promienie słoneczne pomoże w dostarczaniu witaminy D.

Spacery w słoneczne dni mogą być jednym ze sposobów, które pozwolą na produkcję witaminy D 3 w skórze. Co istotne - im jej więcej, tym analogicznie więcej powstaje cząsteczek określanych mianem dobrego cholesterolu (LDL). O dobroczynnym wpływie suplementacją witaminy D w kontekście obniżania poziomu cholesterolu przeczytasz tutaj: https://zdrowie.sfd.pl/art/Zdrowie/Czy_witamina_D3_obni%C5%BCa_cholesterol_-a5521.html. Zbilansowana dieta obfitująca w produkty z witaminą D powinna znaleźć się na Twojej liście! Potraktuj to jako inwestycję w swoje zdrowie i samopoczucie.

A teraz... uśmiechnij się :)