Zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu i jego konsekwencje

serce

Pacjenci, którzy nie mogą poradzić sobie ze zbyt wysokim poziomem „złego” cholesterolu zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że ich niefrasobliwość może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W trakcie rozmowy z nimi można jednak odnieść wrażenie, że sami nie wiedzą, o jakich problemach jest mowa i z jak dużym ryzykiem wiąże się traktowanie zaleceń wydawanych przez lekarza w wybiórczy sposób.

Miażdżyca

Najgroźniejszą chorobą, z jaką muszą liczyć się osoby, u których zdiagnozowano cholesterol LDL na bardzo wysokim poziomie jest miażdżyca. Przyczyną tej choroby jest właśnie systematyczne odkładanie się „złego” cholesterolu na ściankach tętnic, a więc działanie prowadzące do ich zwężenia utrudniającego prawidłowy przepływ krwi. Miażdżyca to choroba kojarzona przede wszystkim z pacjentami w podeszłym wieku, lekarze przestrzegają jednak przed niefrasobliwym podchodzeniem do tego zagrożenia. Prowadzone przez nich badania potwierdzają, że schorzenie to coraz częściej dotyka osób młodych, nie bez znaczenia jest przy tym i to, że miażdżyca wcale nie atakuje nagle. Proces zwężania tętnic postępuje przez miesiące i lata, zawsze jednak ma taki sam finał. Jeżeli lekarzom i pacjentowi nie uda się go zahamować, konsekwencją takiego stanu rzeczy jest całkowity zator, uniemożliwienie krwi swobodnego przepływu, a w rezultacie – zawał mięśnia sercowego.

Choroba wieńcowa

Choć osoby zmagające się z problemem wysokiego poziomu cholesterolu LDL zazwyczaj straszy się miażdżycą, nie jest to wcale jedyna choroba, której powinny się one obawiać. Wysoki cholesterol to również jedna z przyczyn choroby wieńcowej znanej też jako choroba niedokrwienna serca. To właśnie niedostateczne ukrwienie serca sprawia, że nie może być do niego doprowadzany tlen, ponieważ zaś mamy do czynienia z dość poważnym problemem, zaskoczeniem nie jest dla nas to, że w skrajnych przypadkach choroba wieńcowa może zakończyć się śmiercią pacjenta. Lekarze przypominają, że nie ma jednego tylko czynnika, który sprawia, że choroba wieńcowa zaczyna zagrażać pacjentom, najczęściej jednak za jej rozwój odpowiadają tak zwane blaszki miażdżycowe odkładające się na ścianach naczyń wieńcowych. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, które są zależne od człowieka wskazuje się zazwyczaj na uzależnienie od dymu tytoniowego i siedzący tryb życia, lekarze nie mają jednak wątpliwości, że najbardziej zgubny jest w takim wypadku wysoki cholesterol.

Udar mózgu

Udar mózgu, czyli popularny wylew, z reguły nie należy do chorób, które kojarzymy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Okazuje się jednak, że związki takie nie tylko istnieją, ale nawet są bardzo silne. Udar mózgu zwany niekiedy również apopleksją to nagłe zaburzenie podstawowych funkcji tego organu. Zazwyczaj udar kojarzy nam się z nagłym wylewem krwi do mózgu, lekarze przypominają jednak, że nie jest to wcale jego jedyna przyczyna. Bywa i tak, że udar spowodowany jest przede wszystkim zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu spowodowanym zamknięciem naczyń odpowiedzialnych za jej doprowadzanie. Co ważne, właśnie z udarem tego typu mamy do czynienia w osiemdziesięciu procentach przypadków i już ten fakt powinien wydać się nam alarmujący.

Udar mózgu jest chorobą, która atakuje coraz częściej, niepokoi przy tym i to, że zazwyczaj zbiera śmiertelne żniwo. W Polsce notuje się blisko siedemdziesiąt pięć tysięcy zachorowań rocznie, problem ten dotyczy jednak również wielu innych państw Europy i świata. Wśród czynników zwiększających ryzyko udaru mózgu zwraca się uwagę przede wszystkim na wiek, choroba atakuje bowiem przede wszystkim osoby, które przekroczyły czterdziesty rok życia. Za przyczyny choroby uznaje się jednak również nadciśnienie tętnicze, otyłość, niedobór ruchu a także wysoki „zły” cholesterol. Na szczęście, choć choroba jest wyjątkowo groźna, doświadczenia wielu krajów zachodnioeuropejskich potwierdziły, że można jej skutecznie zapobiegać zmieniając swój styl życia i eliminując złe nawyki. Osoby, które cierpią z powodu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu mogą więc mieć nadzieję, że ich praca nad sobą i nad zmianą swojego postępowania przyniesie im widoczną poprawę stanu zdrowia i zmniejszone zagrożenie udarem mózgu.

A teraz... uśmiechnij się :)